صفحه ها
دسته
دوستان وبلاگي
منابع و ماخذ وبلاگ
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 238856
تعداد نوشته ها : 352
تعداد نظرات : 72
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

وقایع نگار دهه فجر4
پانزدهم بهمن

پژوهشگر: حسین صدیقی

چکیده: بعد از فرار شاه در پیامی به ملت ایران فرمودند که «دولت موقت برای تهیه مقدمات انتخاب مجلس مؤسسان به زودی معرفی می‌شود و به کار مشغول خواهد شد. وزارت‌خانه‌ها موظفند که آنان را پذیرفته و با آن همکاری صمیمانه کنند، این جانب به صلاح وزرای غیرقانونی می‌دانم که برکناری خود را اعلام کنند و خود را در مسیر ملت قرار دهند».

15 بهمن 1357 6 ربیع‌الاول 1399

حضرت امام خمینی به پیام تبریک آیت‌الله کاظم شریعتمداری که به مناسبت بازگشت ایشان به ایران مخابره شده بود پاسخ گفتند.

صحیفه جلد ششم ص 53
اطلاعات 17/11/1357 ص 7

***
صدها نفر از همافران و پرسنل نیروی هوایی و زمینی در مدرسه علوی با امام خمینی دیدار کردند. در این دیدار نظامیان با شعار « ما همه سرباز توییم خمینی – گوش به فرمان توییم خمینی» وفاداری خویش را نسبت به امام امت ابراز داشتند.
کیهان 16/11/1357 ص 2

***
امام خمینی در 26 دی ماه در آستانه خروج شاه اعلام کردند که «ما دولت را به همین زودی معرفی خواهیم‌کرد»(1) بعد از فرار شاه در پیامی به ملت ایران فرمودند که «دولت موقت برای تهیه مقدمات انتخاب مجلس مؤسسان به زودی معرفی می‌شود و به کار مشغول خواهد شد. وزارت‌خانه‌ها موظفند که آنان را پذیرفته و با آن همکاری صمیمانه کنند، این جانب به صلاح وزرای غیرقانونی می‌دانم که برکناری خود را اعلام کنند و خود را در مسیر ملت قرار دهند».

ایشان در روز 12 بهمن در بهشت زهرا به ملت نوید دادند که «من دولت تعیین می‌کنم، من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنم»(2)

«حضرت امام در جلسه مهمی که در شب پانزده بهمن ماه با اعضای شورای انقلاب داشتند و تا ساعت 23 شب ادامه یافت، نخست وزیری بازرگان تصویب گردید. و صبح روز پانزدهم بهمن این خبر از سوی یکی از اعضای بیت‌ امام منتشر شد». (3)

حضرت امام در حکم نخست وزیری بازرگان که در همان روز پانزده صادر نمودند آورده‌اند «بنا به پیشنهاد شورای انقلاب...جنابعالی را بدون نظر گرفتن روابط حزبی و بستگی به گروهی خاص مأمور تشکیل دولت موقت می‌نمایم... مقتضی است که اعضای دولت موقت را هر چه زودتر با توجه به شرایطی که مشخص نموده‌ام تعیین و معرفی نمایید».(4) امام در این فرمان، پشتوانه تعیین نخست وزیر را حق شرعی و قانونی ناشی از آراء ‌اکثریت قاطع قریب به اتفاق ملت ایران که طی اجتماعات عظیم و تظاهرات وسیع و متعدد در سراسر ایران نسبت به رهبری جنبش ابراز شده است» عنوان کردند.

1ـ صحیفه امام ، جلد 5 ، ص 485
2ـ صحیفه امام ، جد 6 ، ص 14
3ـ اطلاعات 15/11/1357 ، ص 2
4ـ صحیفه ج 6، ص 54

***
دکتر محمد مفتح یکی از نزدیکان امام خمینی شایعه ملاقات بین بختیار با امام خمینی و هم چنین ملاقات میان مهندس بازرگان و بختیار را قویا تکذیب کرد.
( کیهان 16/11/1357)

***

دفتر امام خمینی اعلام کرد که خبر ملاقات نماینده امام با برژنف صحیح نیست و تکذیب می شود، این خبر را خبرگزاری‌ها مخابره کردند.
( کیهان 16/11/1357

منبع :

http://www.irdc.ir

 


چهارشنبه شانزدهم 11 1387
X